HPV virüsü nasıl test edilir?

Smear alınırken bu test için aynı şekilde bir sürüntü alınarak , bu testin çalışıldığı laboratuara gönderilir. Yüksek ve düşük riskli HPV virüslerinin servikal salgılarda bulunup bulunmadığı araştırılır.

Erkeklerde peniste siğil yok ise HPV olup olmadığı anlaşılır mı? Test metodu var mıdır?

Erkekler genelde taşıyıcı olurlar. Gözle görülür siğil yok ise de HPV taşıyor olabilirler. İdrar çıkışının olduğu açıklıktan içeriye girilerek sürüntü alınabilir.

Kadında bulunan virüs tek gecelik cinsel ilişkide partnerine bulaşır mı? Erkeğe bulaşıp bulaşmadığı nasıl anlaşılır? Tek gösterge siğil midir? Tedavisi var mıdır?

Bulaşabilir ama hastalık yapmayabilir. Erkeğe bulaşıp bulaşmadığı hemen anlaşılmaz. Genelde siğil oluşumu bulaştığı anlamına gelir. Tedavisi sadece mevcut siğillerin ortadan kaldırılmasıdır.

Erkekte siğil yok ise virüs bulaştırır mı?

Siğil sadece hastalığın oluştuğunun dışa vurumudur. Gözle görünür siğil olmasa bile, HPV varsa bulaştırabilir.

HPV bulaşan partnerin bundan sonraki ilişkilerinde virüsü 3.kişilere bulaştırması kesin midir?

Virüsün bulaşması demek, vücudun bu virüsü bağışıklık sistemi ile yok edememesi demektir. Eğer vücut bu virüse karşı zayıfsa, virüsü kapar. Hastalık, örneğin siğil oluşumu, sonraki dönemlerde ortaya çıkabilir. Virüsü barındıran kişi taşıyıcıdır. Her ilişkide bulunduğu partnere bulaştırabilir. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki, HPV’li kişi ile korunmasız ilişkiye girmek kesin olarak bulaştığı anlamına gelmez.

HPV virüsü her bireyde farklılık mı gösterir? Bulaştıran ve bulaşan da farklı tepki yaratır mı?

Her bireyin bağışıklık sistemi farklı çalışır. Bulaştıranda da, bulaşanda da farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Hastalık oluşmamış olan bir birey, bulaştırdığı kişide hastalık oluşturabilir.

Rahim ağzında oluşan lezyon virüs kaynaklı mıdır? Lezyon olduğunda virüs aktif mi demektir?

Rahim ağzında oluşan lezyonların çoğunluğu virüs kaynaklıdır. Bu durumda virüs aktif demektir.